fbpx
 

Ogrzewanie – oszczędzanie – praktyczne porady

MAESTRO Nieruchomości - Księgowość wspólnot mieszkaniowych - ogrzewanie oszczędzanie

Ogrzewanie – oszczędzanie – praktyczne porady

Ogrzewanie – oszczędzanie – praktyczne porady

 

Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre i raczej nie ma co się spodziewać diametralnej zmiany temperatur na dworze, dlatego dzisiejszy wpis to: ogrzewanie – oszczędzanie. Dziś nie piszemy o księgowości, lecz zamieścimy garść praktycznych informacji – centralne ogrzewanie i oszczędzanie – praktyczne porady.

 

Co to jest ,,sezon grzewczy”?

 

Jest to czas, w którym miejskie ciepło jest dostarczane do budynków wielorodzinnych. Termin ten stopniowo jest coraz mniej używany, bo tak naprawdę ciepło miejskie dostępne jest przez cały rok, a nowe budynki które mają montowane np. logotermy pozwalają na włączenie centralnego ogrzewania przez cały rok. Niegdyś tradycyjny sezon grzewczy zaczynał się 15 października, a kończył 15 marca. Dynamika pogody i pór roku stopniowo wyparła ,,umowne” daty na rzecz rzeczywistych temperatur w różnych okresach. Co warte podkreślenia, ,,sezon grzewczy” jest pojęciem umownym. W praktyce to mieszkańcy, zarządcy, spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe same decydują o tym kiedy ciepło ,,popłynie” w ich kaloryferach.

 

Sezon grzewczy 2016/2017

 

Warto przypomnieć ile trwał sezon grzewczy 2016/2017. Dla tego wpisu posłużę się danymi dostarczonymi przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (LPEC). Ogrzewanie miejskie rozpoczęło się 22 września 2016 roku, a zakończyło 15 maja 2017 roku. Cały sezon trwał zatem 236 dni, średnia temperatura wyniosła 2,87 st. C. ,,Najniższa średnia temperatura była w styczniu: -5,7 st. C, a najzimniejszym dniem był 7 stycznia 2017 r., wówczas temperatura o godz. 6.00 w Lublinie wyniosła -21,6 st. C.” Jak podkreśla LPEC był to jeden z najdłuższych sezonów grzewczych w historii tej firmy.

 

8 praktycznych porad dotyczących ogrzewania

 

     

1. SPRAWDŹ SZCZELNOŚĆ, OKIEN, DRZWI

 

Podstawową zasada brzmi, aby nie wpuszczać do naszych pomieszczeń zimnego powietrza (rzecz jasna, jeżeli nie jest to zamierzone), dlatego warto przed rozpoczęciem sezonu grzewczego sprawdzić szczelność okien, parapetów, okien balkonowych i drzwi. Czasem wystarczy przyłożyć dłoń aby wyczuć delikatny powiew zimnego powietrza. Jeśli czujemy powiew zimnego powietrza, możemy zastosować uszczelnienie w postaci silikonu (szczeliny pomiędzy parapetem a oknem), lub wymienić uszczelki.

     

2. CYRKULACJA POWIETRZA WOKÓŁ KALORYFERA

 

Zadbajmy o to aby ciepło z kaloryfera miało szansę rozprzestrzeniać się po pomieszczeniu. Unikajmy zasłaniania grzejników meblami lub zasłonami z grubego materiału. Stare kaloryfery często pomalowane farbą olejną to nie jest szczyt estetyki, i jeżeli nie odpowiada Ci jego wygląd to pomyśl o jego wymianie. Obecnie na rynku jest mnóstwo nowoczesnych często bardzo stylowych grzejników.

 

3. EKRANY ZAGRZEJNIKOWE

 

Czy wiesz że, około 5% ciepła pochodzącego z grzejnika może być pochłaniane przez zimną ścianę znajdującą się za nim? Stosując ekrany zagrzejnikowe spowodujesz odbijanie się ciepła od ekranu.

4. TERMOSTAT

 

Jeżeli masz stary grzejnik, który nie jest wyposażony w głowicę termostatyczną to rozważ taki zakup. Głowica termostatyczna pozwala ustawić odpowiednią temperaturę i gdy pomieszczenie osiągnie wartość pożądaną, głowica automatycznie zmniejszy przepływ wody w kaloryferze, a więc zaoszczędzisz.

 

5. WIETRZENIE POMIESZCZEŃ

 

W zimie kiedy w pomieszczeniach jest szczególnie sucho, każdy z nas chce zapewnić sobie odpowiednią cyrkulację powietrza. Złota zasada mówi, aby wietrzyć krótko, ale intensywnie. Zakręć grzejnik i otwórz okna na oścież. Po intensywnym wietrzeniu ponownie odkręć grzejnik na pożądaną przez Ciebie temperaturę, a ciepłe powietrze skutecznie wymiesza się z zimnym.

Nigdy nie wietrz mieszkania przy odkręconym kaloryferze -to nie ma sensu. Każdy grzejnik wyposażony w termostatyczną głowicę będzie starał się utrzymać pożądaną temperaturę pomieszczenia, przez co zwiększy przepływ ciepłej wody w instalacji, gdy do pomieszczenia zacznie dostawać się zimne powietrze.

6. REGULUJ TEMPERATURĘ

 

Wyreguluj temperaturę pomieszczeń tak aby w dzień było 20-21 st. C. Z początku może wydawać się, że jest to za mało ale po kilku dniach organizm się przyzwyczai. Warunkiem odczuwania odpowiedniego komfortu cieplnego jest utrzymanie wilgotności powietrza na poziomie 50-60%. Zadbaj o to by gotować pod przykryciem. W nocy temperatura, a zwłaszcza w sypialni może być niższa. Bardzo dobrze śpi się gdy w sypialni jest około 18 st. C.

7. ZAMYKAJ POMIESZCZENIA

 

Gdy na dworze jest chłodno, warto zamykać pokoje, aby ograniczyć uciekanie ciepła z pomieszczeń które ogrzewamy.

8. SUSZENIE UBRAŃ

 

Bardzo szybko można wysuszyć ubrania na kaloryferach. W przypadku podzielników wyparkowych jest to jednak nie wskazane. Suszenie ubrań na grzejnikach wyposażonych w takie podzielniki może zawyżyć wskazanie miernika nawet o 10%.

9. OGRZEWANIE CZĘŚCI WSPÓLNYCH

 

Spójrz na swoje ostatnie rozliczenie i znajdź pozycję (ogrzewanie części wspólnych, niedobór, uchyb itp.). To jest wartość ogrzewania tzw. części wspólnych, czyli np. klatek schodowych. Możesz w drodze do mieszkania zwrócić uwagę na jaką wartość nastawiony jest grzejnik na klatce schodowej oraz czy przypadkiem nie jest otwarte okno. W ten sposób zaoszczędzicie wszyscy.